Vishay/Beyschlag PS0055BE27138BH1
PS0055BE27138BH1 picture photo
Mfg. Part Number
PS0055BE27138BH1
Brief Description
CAP CER 270PF 5KV R42 DISK
Datasheet Download
PS0055BE27138BH1.pdf
Availability of PS0055BE27138BH1
QUANTITY
PS0055BE27138BH1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS0055BE27138BH1
Internal Part NumberEIS-PS0055BE27138BH1
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientR42
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Size / Dimension2.244" Dia (57.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS0055BE27138BH1
Related LinksPS0055BE, PS0055BE27138BH1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PS0055BE27138BH1 Details Description
Related parts for PS0055BE27138BH1
TVS DIODE 5.5VWM 8.5VC SC706 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 12A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.48 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .1" T/H GLD RA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf