Vishay/Beyschlag PS0055BE56036BG1
PS0055BE56036BG1 picture photo
Mfg. Part Number
PS0055BE56036BG1
Brief Description
CAP CER 56PF 5KV R16 DISK
Datasheet Download
PS0055BE56036BG1.pdf
Availability of PS0055BE56036BG1
QUANTITY
PS0055BE56036BG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS0055BE56036BG1
Internal Part NumberEIS-PS0055BE56036BG1
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientR16
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension2.244" Dia (57.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS0055BE56036BG1
Related LinksPS0055BE, PS0055BE56036BG1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PS0055BE56036BG1 Details Description
Related parts for PS0055BE56036BG1
FUSE BOARD MNT 630MA 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH EXTENDED ACTUATOR 9 SEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC LCD DRIVER 32QFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 15A 75W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 460MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf