CEL (California Eastern Laboratories) PS2503L-1-K-A
PS2503L-1-K-A picture photo
Mfg. Part Number
PS2503L-1-K-A
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD
Datasheet Download
PS2503L-1-K-A.pdf
Availability of PS2503L-1-K-A
QUANTITY
PS2503L-1-K-A Order Process
Ship out your order
Specifications of PS2503L-1-K-A
Internal Part NumberEIS-PS2503L-1-K-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
SeriesNEPOC
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)200% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Max)400% @ 1mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)20µs, 30µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)40V
Current - Output / Channel30mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.1V
Current - DC Forward (If) (Max)80mA
Vce Saturation (Max)250mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package4-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS2503L-1-K-A
Related LinksPS2503, PS2503L-1-K-A Datasheet, CEL (California Eastern Laboratories) Distributor
PS2503L-1-K-A Details Description
Related parts for PS2503L-1-K-A
IC SYNTHESIZER FREQ PROGR 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CA 62.5 SC DUP-MTRJ VI SECURE datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
VARISTOR 47V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf