TT Electronics/BI PS30-10PB10BR10K
PS30-10PB10BR10K picture photo
Mfg. Part Number
PS30-10PB10BR10K
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .2W 30MM
Datasheet Download
PS30-10PB10BR10K.pdf
Availability of PS30-10PB10BR10K
QUANTITY
PS30-10PB10BR10K Order Process
Ship out your order
Specifications of PS30-10PB10BR10K
Internal Part NumberEIS-PS30-10PB10BR10K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package270
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPSxx
PackagingTray
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Mono, 30mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.256" H (45.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS30-10PB10BR10K
Related LinksPS30-10P, PS30-10PB10BR10K Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
PS30-10PB10BR10K Details Description
Related parts for PS30-10PB10BR10K
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
SENS 200PSI 22MM 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V AXIAL datasheet.pdf
RES 845 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight 14-WSON (4x3) datasheet.pdf
PZ 6 ROTO RETAINING CLIP SET datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf