CEL (California Eastern Laboratories) PS7200B-1A-F3
PS7200B-1A-F3 picture photo
Mfg. Part Number
PS7200B-1A-F3
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
SSR OCMOS FET 250MA NO 4-SOP TR
Datasheet Download
PS7200B-1A-F3.pdf
Availability of PS7200B-1A-F3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PS7200B-1A-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS7200B-1A-F3
Internal Part NumberEIS-PS7200B-1A-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesPS, OCMOS
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, DC
On-State Resistance1.5 Ohm
Load Current250mA
Voltage - Input1.2VDC
Voltage - Load0 ~ 40 V
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Package / Case4-SOP (0.173", 4.40mm)
Supplier Device Package4-SOP (2.54mm)
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS7200B-1A-F3
Related LinksPS7200, PS7200B-1A-F3 Datasheet, CEL (California Eastern Laboratories) Distributor
PS7200B-1A-F3 Details Description
Related parts for PS7200B-1A-F3
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
OSC XO 55.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V datasheet.pdf
11P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
CONTROLLER FOR 5WIRE USB datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 6V AMBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf