CEL (California Eastern Laboratories) PS7200K-1A-F3
PS7200K-1A-F3 picture photo
Mfg. Part Number
PS7200K-1A-F3
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
SSR OCMOS FET 200MA NO 4-SOP TR
Datasheet Download
PS7200K-1A-F3.pdf
Availability of PS7200K-1A-F3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PS7200K-1A-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS7200K-1A-F3
Internal Part NumberEIS-PS7200K-1A-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesPS, OCMOS
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, DC
On-State Resistance2 Ohm
Load Current200mA
Voltage - Input1.2VDC
Voltage - Load0 ~ 40 V
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Package / Case4-SOP (0.173", 4.40mm)
Supplier Device Package4-SOP (2.54mm)
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS7200K-1A-F3
Related LinksPS7200, PS7200K-1A-F3 Datasheet, CEL (California Eastern Laboratories) Distributor
PS7200K-1A-F3 Details Description
Related parts for PS7200K-1A-F3
CONN EDGECARD 100POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 56PF 25V 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC SMB datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 16-17AWG PCB datasheet.pdf
IP CORE DDR SDRAM CTLR XPLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
MODULE DC/DC 1/2 BRICK 3.3V 25A datasheet.pdf