CEL (California Eastern Laboratories) PS9531L3-V-E3-A
PS9531L3-V-E3-A picture photo
Mfg. Part Number
PS9531L3-V-E3-A
Manufacturer
Product Category
Isolators - Gate Drivers
Brief Description
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMD
Datasheet Download
PS9531L3-V-E3-A.pdf
Availability of PS9531L3-V-E3-A
QUANTITY
PS9531L3-V-E3-A Order Process
Ship out your order
Specifications of PS9531L3-V-E3-A
Internal Part NumberEIS-PS9531L3-V-E3-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyIsolators - Gate Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TechnologyOptical Coupling
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)50kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)175ns, 175ns
Pulse Width Distortion (Max)75ns
Rise / Fall Time (Typ)40ns, 40ns
Current - Output High, Low2A, 2A
Current - Peak Output2.5A
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.56V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Voltage - Supply15 V ~ 30 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-SMD
ApprovalsCSA, SEMKO, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS9531L3-V-E3-A
Related LinksPS9531L, PS9531L3-V-E3-A Datasheet, CEL (California Eastern Laboratories) Distributor
PS9531L3-V-E3-A Details Description
Related parts for PS9531L3-V-E3-A
RES SMD 1.6K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK 16A 300V 14-24AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf