LEMO PSA.0E.303.CLLC40
PSA.0E.303.CLLC40 picture photo
Mfg. Part Number
PSA.0E.303.CLLC40
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PNL MNT RCPT 3POS SLD CUP
Datasheet Download
PSA.0E.303.CLLC40.pdf
Availability of PSA.0E.303.CLLC40
QUANTITY
PSA.0E.303.CLLC40 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA.0E.303.CLLC40
Internal Part NumberEIS-PSA.0E.303.CLLC40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series0E
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert303
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, FinishBrass, Chrome Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA.0E.303.CLLC40
Related LinksPSA.0E.3, PSA.0E.303.CLLC40 Datasheet, LEMO Distributor
PSA.0E.303.CLLC40 Details Description
Related parts for PSA.0E.303.CLLC40
LED BLINKING RED DIFF 5MM RND TH datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A SOT-223 datasheet.pdf
IND DELAY LINE 3.5NS 1 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 60A CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPEA 45POS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf