Phihong USA PSA120U-120
PSA120U-120 picture photo
Mfg. Part Number
PSA120U-120
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 120W
Datasheet Download
PSA120U-120.pdf
Availability of PSA120U-120
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PSA120U-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA120U-120
Internal Part NumberEIS-PSA120U-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSA120U
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)120W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorRectangular, 6 Position
Size / Dimension6.85" L x 3.03" W x 1.69" H (174.0mm x 77.0mm x 43.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max120W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length39.4" (1.00m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA120U-120
Related LinksPSA12, PSA120U-120 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSA120U-120 Details Description
Related parts for PSA120U-120
PLATE ON/OFF FOR 12MM BUSHING datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 24K 44LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN M8 MALE 3POS PANEL SOLDER datasheet.pdf
IC MODEM PLC 50/60MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
T2008-11, 1 N/C + 1 N/O datasheet.pdf
TVS DIODE 76VWM 140VC datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf