Phihong USA PSA120U-120L6
PSA120U-120L6 picture photo
Mfg. Part Number
PSA120U-120L6
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V
Datasheet Download
PSA120U-120L6.pdf
Availability of PSA120U-120L6
QUANTITY
PSA120U-120L6 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA120U-120L6
Internal Part NumberEIS-PSA120U-120L6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSA120U
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)11A
Power (Watts)120W
No Load Power Consumption150mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorRectangular, 6 Position
Size / Dimension5.98" L x 2.87" W x 1.34" H (152.0mm x 73.0mm x 34.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS
Power (Watts) - Max120W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA120U-120L6
Related LinksPSA120, PSA120U-120L6 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSA120U-120L6 Details Description
Related parts for PSA120U-120L6
IC MOTOR CONTROLLER PAR 16DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DP83848I datasheet.pdf
TRANS PNP 120V 1A SOT-32 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 35A 1212-8 datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 1.25A 10LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 190MA 14 OHM TH datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf