Phihong USA PSA120U-480V
PSA120U-480V picture photo
Mfg. Part Number
PSA120U-480V
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 120W
Datasheet Download
PSA120U-480V.pdf
Availability of PSA120U-480V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PSA120U-480V Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA120U-480V
Internal Part NumberEIS-PSA120U-480V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSA120U-V
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)120W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension6.85" L x 3.03" W x 1.69" H (174.0mm x 77.0mm x 43.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max120W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length39.4" (1.00m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA120U-480V
Related LinksPSA120, PSA120U-480V Datasheet, Phihong USA Distributor
PSA120U-480V Details Description
Related parts for PSA120U-480V
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.67V SC-70 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
CCTV DUAL OPTION 9" RISE KNOB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf