Bel Fuse Inc. PSA121.5-7IR
PSA121.5-7IR picture photo
Mfg. Part Number
PSA121.5-7IR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 1.5A
Datasheet Download
PSA121.5-7IR.pdf
Availability of PSA121.5-7IR
QUANTITY
PSA121.5-7IR Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA121.5-7IR
Internal Part NumberEIS-PSA121.5-7IR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher PSA
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)144V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series18W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.56" L x 1.98" W x 0.99" H (65.0mm x 50.2mm x 25.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max18W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA121.5-7IR
Related LinksPSA121, PSA121.5-7IR Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
PSA121.5-7IR Details Description
Related parts for PSA121.5-7IR
CONN RECEPT 3POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 14A DPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N3SFA datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf