Bel Fuse Inc. PSA151.5-7IRY
PSA151.5-7IRY picture photo
Mfg. Part Number
PSA151.5-7IRY
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 23W
Datasheet Download
PSA151.5-7IRY.pdf
Availability of PSA151.5-7IRY
QUANTITY
PSA151.5-7IRY Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA151.5-7IRY
Internal Part NumberEIS-PSA151.5-7IRY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher PSA
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)22V
Voltage - Input (Max)144V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series23W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.76" L x 1.98" W x 0.99" H (70.2mm x 50.2mm x 25.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max23W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA151.5-7IRY
Related LinksPSA151, PSA151.5-7IRY Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
PSA151.5-7IRY Details Description
Related parts for PSA151.5-7IRY
RES SMD 1.78M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 202MW SC70-3 datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CBL DVI-I TO VGA 24+5-15PIN 2M datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.125" 5MM 3LD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES 1.28K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf