Phihong USA PSA15R-060PV-R-CNR2
PSA15R-060PV-R-CNR2 picture photo
Mfg. Part Number
PSA15R-060PV-R-CNR2
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W
Datasheet Download
PSA15R-060PV-R-CNR2.pdf
Availability of PSA15R-060PV-R-CNR2
QUANTITY
PSA15R-060PV-R-CNR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA15R-060PV-R-CNR2
Internal Part NumberEIS-PSA15R-060PV-R-CNR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSA15R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output6V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.2mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA15R-060PV-R-CNR2
Related LinksPSA15R-06, PSA15R-060PV-R-CNR2 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSA15R-060PV-R-CNR2 Details Description
Related parts for PSA15R-060PV-R-CNR2
CABLE MARKER S LAM YLW 4"X.50" datasheet.pdf
IC SUPPLY MON W/RESET 8DIP datasheet.pdf
MOD IGBT BOOST/CHOP 600V ECOPAC2 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 5.5V SOP-8 datasheet.pdf
OSC MEMS 16.0972MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 2.58K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 17.8VWM 31.9VC DO215AB datasheet.pdf
CABLE CAT6 W/BOOT 7' BLUE datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH SMD datasheet.pdf