Phihong USA PSA15R-240PV-R-CR3
PSA15R-240PV-R-CR3 picture photo
Mfg. Part Number
PSA15R-240PV-R-CR3
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 15W
Datasheet Download
PSA15R-240PV-R-CR3.pdf
Availability of PSA15R-240PV-R-CR3
QUANTITY
PSA15R-240PV-R-CR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA15R-240PV-R-CR3
Internal Part NumberEIS-PSA15R-240PV-R-CR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSA15R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)625mA
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.2mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA15R-240PV-R-CR3
Related LinksPSA15R-24, PSA15R-240PV-R-CR3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSA15R-240PV-R-CR3 Details Description
Related parts for PSA15R-240PV-R-CR3
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ10A/AE10/AFJ10A datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET 4.50V 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 8POS THRUHL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf