Phihong USA PSAA15W-050
PSAA15W-050 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA15W-050
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 15W
Datasheet Download
PSAA15W-050.pdf
Availability of PSAA15W-050
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PSAA15W-050 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA15W-050
Internal Part NumberEIS-PSAA15W-050
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAA15W
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.20" L x 1.97" W x 1.17" H (81.2mm x 50.0mm x 29.8mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA15W-050
Related LinksPSAA1, PSAA15W-050 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA15W-050 Details Description
Related parts for PSAA15W-050
CONN JACK STEREO R/A 3PIN 3.5MM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX16803 datasheet.pdf
RES 1.00M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 453MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN IDC 6POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SAFETY MAT 800X600MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf