Phihong USA PSAA18U-090-R-CN4
PSAA18U-090-R-CN4 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA18U-090-R-CN4
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 18W
Datasheet Download
PSAA18U-090-R-CN4.pdf
Availability of PSAA18U-090-R-CN4
QUANTITY
PSAA18U-090-R-CN4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA18U-090-R-CN4
Internal Part NumberEIS-PSAA18U-090-R-CN4
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAA18U
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.06" L x 1.93" W x 1.32" H (103.0mm x 49.0mm x 33.5mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA18U-090-R-CN4
Related LinksPSAA18U-, PSAA18U-090-R-CN4 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA18U-090-R-CN4 Details Description
Related parts for PSAA18U-090-R-CN4
FIXED IND 15UH 1.11A 180 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 510.3VC SMA datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
IC REG PWM SGL PHASE 32TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
30+2 MALE 90 DEG CONN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
EE XP-E RED datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf