Phihong USA PSAA18U-090-R-CR4
PSAA18U-090-R-CR4 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA18U-090-R-CR4
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 18W
Datasheet Download
PSAA18U-090-R-CR4.pdf
Availability of PSAA18U-090-R-CR4
QUANTITY
PSAA18U-090-R-CR4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA18U-090-R-CR4
Internal Part NumberEIS-PSAA18U-090-R-CR4
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.06" L x 1.93" W x 1.32" H (103.0mm x 49.0mm x 33.5mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA18U-090-R-CR4
Related LinksPSAA18U-, PSAA18U-090-R-CR4 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA18U-090-R-CR4 Details Description
Related parts for PSAA18U-090-R-CR4
DEKAFIX GW 6 MARKED 1 50/CD datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 12-10AWG STD datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A FORK LVR LOCK datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CABLE STR MALE-STR MALE 3POS 1M datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6.5A SYNC 14TSSO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf