Phihong USA PSAA18U-120-R-CR5
PSAA18U-120-R-CR5 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA18U-120-R-CR5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W
Datasheet Download
PSAA18U-120-R-CR5.pdf
Availability of PSAA18U-120-R-CR5
QUANTITY
PSAA18U-120-R-CR5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA18U-120-R-CR5
Internal Part NumberEIS-PSAA18U-120-R-CR5
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.06" L x 1.93" W x 1.32" H (103.0mm x 49.0mm x 33.5mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA18U-120-R-CR5
Related LinksPSAA18U-, PSAA18U-120-R-CR5 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA18U-120-R-CR5 Details Description
Related parts for PSAA18U-120-R-CR5
CRIMP CONTACT PIN 20AWG datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CBL RIBN 100COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10PIN GOLD STR PCB datasheet.pdf
COMPRESSION TIE 4"L 20LB NAT datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC datasheet.pdf