Phihong USA PSAA18U-240-R-CNR5
PSAA18U-240-R-CNR5 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA18U-240-R-CNR5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 18W
Datasheet Download
PSAA18U-240-R-CNR5.pdf
Availability of PSAA18U-240-R-CNR5
QUANTITY
PSAA18U-240-R-CNR5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA18U-240-R-CNR5
Internal Part NumberEIS-PSAA18U-240-R-CNR5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAA18U
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)750mA
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.06" L x 1.93" W x 1.32" H (103.0mm x 49.0mm x 33.5mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA18U-240-R-CNR5
Related LinksPSAA18U-2, PSAA18U-240-R-CNR5 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA18U-240-R-CNR5 Details Description
Related parts for PSAA18U-240-R-CNR5
RES SMD 21K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 8.064MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
PLUG DC MOLD 24AWG STR 2.1MM 6' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1000MM X 300M datasheet.pdf
IC FPGA 554 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CABLE ETHERNET datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf