Phihong USA PSAA20R-120-R-C3
PSAA20R-120-R-C3 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA20R-120-R-C3
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W
Datasheet Download
PSAA20R-120-R-C3.pdf
Availability of PSAA20R-120-R-C3
QUANTITY
PSAA20R-120-R-C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA20R-120-R-C3
Internal Part NumberEIS-PSAA20R-120-R-C3
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.22" H (71.7mm x 50.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA20R-120-R-C3
Related LinksPSAA20R-, PSAA20R-120-R-C3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA20R-120-R-C3 Details Description
Related parts for PSAA20R-120-R-C3
DIODE VAR CAP 18V 50MA SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6B PG16 datasheet.pdf
CABLE 26POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
EMI SUPPRESSION FERRITE BEAD SMD datasheet.pdf
10P MICRO MNL RCPT HSG, NAT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917 datasheet.pdf