Phihong USA PSAA20R-120-R-CN2
PSAA20R-120-R-CN2 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA20R-120-R-CN2
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W
Datasheet Download
PSAA20R-120-R-CN2.pdf
Availability of PSAA20R-120-R-CN2
QUANTITY
PSAA20R-120-R-CN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA20R-120-R-CN2
Internal Part NumberEIS-PSAA20R-120-R-CN2
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.22" H (71.7mm x 50.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA20R-120-R-CN2
Related LinksPSAA20R-, PSAA20R-120-R-CN2 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA20R-120-R-CN2 Details Description
Related parts for PSAA20R-120-R-CN2
RES SMD 680K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 3.3/1.8V DUAL MONITOR 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC P600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 24V 0.625A datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf