Phihong USA PSAA20R-120-R-CNR1
PSAA20R-120-R-CNR1 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA20R-120-R-CNR1
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W
Datasheet Download
PSAA20R-120-R-CNR1.pdf
Availability of PSAA20R-120-R-CNR1
QUANTITY
PSAA20R-120-R-CNR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA20R-120-R-CNR1
Internal Part NumberEIS-PSAA20R-120-R-CNR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAA20R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.22" H (71.7mm x 50.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA20R-120-R-CNR1
Related LinksPSAA20R-1, PSAA20R-120-R-CNR1 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA20R-120-R-CNR1 Details Description
Related parts for PSAA20R-120-R-CNR1
RECEIVER REM CTRL 3V SIDE 40KHZ datasheet.pdf
EVAL BOARD DS80C410 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
IP CORE VITERBI DECODER ECP2 datasheet.pdf
RES 2.52K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IE-KOK-V5 SHEET HOLES datasheet.pdf
IMP100 O H V6P12C UG DEW39 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 356POS GOLD datasheet.pdf