Phihong USA PSAA20R-120-R-CNR2
PSAA20R-120-R-CNR2 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA20R-120-R-CNR2
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W
Datasheet Download
PSAA20R-120-R-CNR2.pdf
Availability of PSAA20R-120-R-CNR2
QUANTITY
PSAA20R-120-R-CNR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA20R-120-R-CNR2
Internal Part NumberEIS-PSAA20R-120-R-CNR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAA20R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.22" H (71.7mm x 50.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA20R-120-R-CNR2
Related LinksPSAA20R-1, PSAA20R-120-R-CNR2 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA20R-120-R-CNR2 Details Description
Related parts for PSAA20R-120-R-CNR2
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf