Phihong USA PSAA20R-120-R-CNR3
PSAA20R-120-R-CNR3 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA20R-120-R-CNR3
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W
Datasheet Download
PSAA20R-120-R-CNR3.pdf
Availability of PSAA20R-120-R-CNR3
QUANTITY
PSAA20R-120-R-CNR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA20R-120-R-CNR3
Internal Part NumberEIS-PSAA20R-120-R-CNR3
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.22" H (71.7mm x 50.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA20R-120-R-CNR3
Related LinksPSAA20R-1, PSAA20R-120-R-CNR3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA20R-120-R-CNR3 Details Description
Related parts for PSAA20R-120-R-CNR3
RES SMD 240K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMF datasheet.pdf
IC RS485 TXRX 3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 28SGL 2.36MM datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
IMPACT RAM 4X16 OPEN SN datasheet.pdf
SIGN 12"X6" CLEAR datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf