Phihong USA PSAA20R-480-R-CR3
PSAA20R-480-R-CR3 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA20R-480-R-CR3
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 20W
Datasheet Download
PSAA20R-480-R-CR3.pdf
Availability of PSAA20R-480-R-CR3
QUANTITY
PSAA20R-480-R-CR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA20R-480-R-CR3
Internal Part NumberEIS-PSAA20R-480-R-CR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAA20R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)420mA
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.22" H (71.7mm x 50.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA20R-480-R-CR3
Related LinksPSAA20R-, PSAA20R-480-R-CR3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA20R-480-R-CR3 Details Description
Related parts for PSAA20R-480-R-CR3
CONN HDR BRKWAY 8POS DUAL 30AU datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .075"D .135"L datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
4793 APPLIANCE INLET 20A 70DEG datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3MSPS 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM TIN 11POS SMD datasheet.pdf
RES 4.6K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 135K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DUST CAP FOR ST CONNECTORS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
10UF 450V 13X26 85C AXI datasheet.pdf