Phihong USA PSAA30R-560-R-C5
PSAA30R-560-R-C5 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA30R-560-R-C5
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 56V 30W
Datasheet Download
PSAA30R-560-R-C5.pdf
Availability of PSAA30R-560-R-C5
QUANTITY
PSAA30R-560-R-C5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA30R-560-R-C5
Internal Part NumberEIS-PSAA30R-560-R-C5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAA30R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)540mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension3.26" L x 2.17" W x 1.54" H (82.7mm x 55.0mm x 39.1mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA30R-560-R-C5
Related LinksPSAA30R-, PSAA30R-560-R-C5 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA30R-560-R-C5 Details Description
Related parts for PSAA30R-560-R-C5
TVS DIODE 94VWM 152VC SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TV TUNER ANALOG 28QFN datasheet.pdf
CRYSTAL 14.31818 MHZ datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
AB 37C 37#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 16 V datasheet.pdf