Phihong USA PSAC09R-050
PSAC09R-050 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC09R-050
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 9W
Datasheet Download
PSAC09R-050.pdf
Availability of PSAC09R-050
QUANTITY
PSAC09R-050 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC09R-050
Internal Part NumberEIS-PSAC09R-050
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC09R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)1.8A
Power (Watts)9W
No Load Power Consumption300mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorUSB Micro
Size / Dimension2.82" L x 1.77" W x 1.17" H (71.7mm x 45.0mm x 30.8mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max9W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC09R-050
Related LinksPSAC0, PSAC09R-050 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC09R-050 Details Description
Related parts for PSAC09R-050
CONN SOCKET IDC 2MM 20POS 15GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.81UH 14.3A 5 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 52POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
ANT ROOTENNA 19DBI 8" RMMCX datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 180K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf