Phihong USA PSAC30U-050-R-C5
PSAC30U-050-R-C5 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-050-R-C5
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W
Datasheet Download
PSAC30U-050-R-C5.pdf
Availability of PSAC30U-050-R-C5
QUANTITY
PSAC30U-050-R-C5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-050-R-C5
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-050-R-C5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC30U
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)4A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-050-R-C5
Related LinksPSAC30U-, PSAC30U-050-R-C5 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-050-R-C5 Details Description
Related parts for PSAC30U-050-R-C5
JUMPER-H9992TR/1853 BR/X 5" datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 22 OHM 0302 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 1000V LOPRO 4SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 12CKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf