Phihong USA PSAC30U-050-R-CN2
PSAC30U-050-R-CN2 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-050-R-CN2
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W
Datasheet Download
PSAC30U-050-R-CN2.pdf
Availability of PSAC30U-050-R-CN2
QUANTITY
PSAC30U-050-R-CN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-050-R-CN2
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-050-R-CN2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC30U
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)4A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-050-R-CN2
Related LinksPSAC30U-, PSAC30U-050-R-CN2 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-050-R-CN2 Details Description
Related parts for PSAC30U-050-R-CN2
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 21.7VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 2/3W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.33K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
14 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
OSC MEMS 27MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf