Phihong USA PSAC30U-120-R-CR2
PSAC30U-120-R-CR2 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-120-R-CR2
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W
Datasheet Download
PSAC30U-120-R-CR2.pdf
Availability of PSAC30U-120-R-CR2
QUANTITY
PSAC30U-120-R-CR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-120-R-CR2
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-120-R-CR2
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-120-R-CR2
Related LinksPSAC30U-, PSAC30U-120-R-CR2 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-120-R-CR2 Details Description
Related parts for PSAC30U-120-R-CR2
RES 6.8K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 28POS datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 19POS TIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
BRACKET COMPUTER EISA/ISA 50POS datasheet.pdf
RES 26.25K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 260MA 800 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.00062UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf