Phihong USA PSAC30U-240L6
PSAC30U-240L6 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-240L6
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W
Datasheet Download
PSAC30U-240L6.pdf
Availability of PSAC30U-240L6
QUANTITY
PSAC30U-240L6 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-240L6
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-240L6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-240L6
Related LinksPSAC30, PSAC30U-240L6 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-240L6 Details Description
Related parts for PSAC30U-240L6
Crystal 4.0320MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIFO 64X36X2 15NS 120QFP datasheet.pdf
EM250 RCM BOARD datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM 1=50 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf