Phihong USA PSAC30U-560-R-C3
PSAC30U-560-R-C3 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-560-R-C3
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W
Datasheet Download
PSAC30U-560-R-C3.pdf
Availability of PSAC30U-560-R-C3
QUANTITY
PSAC30U-560-R-C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-560-R-C3
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-560-R-C3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC30U
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)540mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-560-R-C3
Related LinksPSAC30U-, PSAC30U-560-R-C3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-560-R-C3 Details Description
Related parts for PSAC30U-560-R-C3
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
RESONATOR SAW datasheet.pdf
LM 5.08/180/7 BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 2000VDC datasheet.pdf