Phihong USA PSAC30U-560-R-C4
PSAC30U-560-R-C4 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-560-R-C4
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W
Datasheet Download
PSAC30U-560-R-C4.pdf
Availability of PSAC30U-560-R-C4
QUANTITY
PSAC30U-560-R-C4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-560-R-C4
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-560-R-C4
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)540mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-560-R-C4
Related LinksPSAC30U-, PSAC30U-560-R-C4 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-560-R-C4 Details Description
Related parts for PSAC30U-560-R-C4
RES ARRAY 8 RES 75 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 6POS DL AU PCB datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 5A SOT-223 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 915MA 150 MOHM datasheet.pdf