Phihong USA PSAC30U-560-R-CN2
PSAC30U-560-R-CN2 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-560-R-CN2
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W
Datasheet Download
PSAC30U-560-R-CN2.pdf
Availability of PSAC30U-560-R-CN2
QUANTITY
PSAC30U-560-R-CN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-560-R-CN2
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-560-R-CN2
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)540mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-560-R-CN2
Related LinksPSAC30U-, PSAC30U-560-R-CN2 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-560-R-CN2 Details Description
Related parts for PSAC30U-560-R-CN2
CAP CER 1200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 67A TO-262 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 6HSON datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 540 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 3.47A 45 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE TROUGH datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A 6SOT datasheet.pdf