Phihong USA PSAC30U-560-R-CN4
PSAC30U-560-R-CN4 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-560-R-CN4
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W
Datasheet Download
PSAC30U-560-R-CN4.pdf
Availability of PSAC30U-560-R-CN4
QUANTITY
PSAC30U-560-R-CN4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-560-R-CN4
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-560-R-CN4
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)540mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-560-R-CN4
Related LinksPSAC30U-, PSAC30U-560-R-CN4 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-560-R-CN4 Details Description
Related parts for PSAC30U-560-R-CN4
Crystal 17.734475MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 8DIP datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 80MSPS 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 1.6K OHM 5% AXL datasheet.pdf
FIXED IND 1.1MH 30MA 32 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" GOLD datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
1.2MM SLD BLD 1X3 YEL KEYB/03 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf