Phihong USA PSAC30U-560-R-CNR5
PSAC30U-560-R-CNR5 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-560-R-CNR5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W
Datasheet Download
PSAC30U-560-R-CNR5.pdf
Availability of PSAC30U-560-R-CNR5
QUANTITY
PSAC30U-560-R-CNR5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-560-R-CNR5
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-560-R-CNR5
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)540mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-560-R-CNR5
Related LinksPSAC30U-5, PSAC30U-560-R-CNR5 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-560-R-CNR5 Details Description
Related parts for PSAC30U-560-R-CNR5
RES SMD 84.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONTACT SKT 24-26AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR TIN 10CKT datasheet.pdf
OSC MEMS 70.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 36POS GOLD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
IC USB FS PARALLEL FIFO 32LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf