Phihong USA PSAC30U-560-R-CR1
PSAC30U-560-R-CR1 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-560-R-CR1
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W
Datasheet Download
PSAC30U-560-R-CR1.pdf
Availability of PSAC30U-560-R-CR1
QUANTITY
PSAC30U-560-R-CR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-560-R-CR1
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-560-R-CR1
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)540mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-560-R-CR1
Related LinksPSAC30U-, PSAC30U-560-R-CR1 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-560-R-CR1 Details Description
Related parts for PSAC30U-560-R-CR1
FILTER DUPLEXER CERM 1880MHZ SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
BATTERY PACK 9.6V 3100MAH NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RESISTOR 10 OHM 100W 5% WW datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HA-VIS MCON 3102-AASFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC TELEPHONE CMOS MULTIFU 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf