Phihong USA PSAC30U-560-R-CR4
PSAC30U-560-R-CR4 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-560-R-CR4
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W
Datasheet Download
PSAC30U-560-R-CR4.pdf
Availability of PSAC30U-560-R-CR4
QUANTITY
PSAC30U-560-R-CR4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-560-R-CR4
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-560-R-CR4
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)540mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-560-R-CR4
Related LinksPSAC30U-, PSAC30U-560-R-CR4 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-560-R-CR4 Details Description
Related parts for PSAC30U-560-R-CR4
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 125VAC RAD datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
DISPLAY 660NM RED NUMERIC 0.8" datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W DO214AC datasheet.pdf