Phihong USA PSAC45W-120
PSAC45W-120 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC45W-120
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 45W
Datasheet Download
PSAC45W-120.pdf
Availability of PSAC45W-120
QUANTITY
PSAC45W-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC45W-120
Internal Part NumberEIS-PSAC45W-120
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSA45
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input89 ~ 270 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)3.75A
Power (Watts)45W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.72" L x 1.98" W x 1.24" H (120.0mm x 50.4mm x 31.4mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max45W
Input Connector-
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC45W-120
Related LinksPSAC4, PSAC45W-120 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC45W-120 Details Description
Related parts for PSAC45W-120
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLTAGE 4.0V 5TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ANTENNA 868MHZ RA 1/4 WAVE RPSMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 100W datasheet.pdf
SAFETY MAT 900X300MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf