Phihong USA PSAC60M-480-R-CN3
PSAC60M-480-R-CN3 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60M-480-R-CN3
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W
Datasheet Download
PSAC60M-480-R-CN3.pdf
Availability of PSAC60M-480-R-CN3
QUANTITY
PSAC60M-480-R-CN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60M-480-R-CN3
Internal Part NumberEIS-PSAC60M-480-R-CN3
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60M
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C6
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60M-480-R-CN3
Related LinksPSAC60M-, PSAC60M-480-R-CN3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60M-480-R-CN3 Details Description
Related parts for PSAC60M-480-R-CN3
IC DRIVER BRIDGE 3PHASE 28SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC PREC 15K OHM 1% datasheet.pdf
REPLACEMNT CONTCT FOR 18-22 WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPED 25POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf