Phihong USA PSAC60W-480-R-CNR2
PSAC60W-480-R-CNR2 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-480-R-CNR2
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-480-R-CNR2.pdf
Availability of PSAC60W-480-R-CNR2
QUANTITY
PSAC60W-480-R-CNR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-480-R-CNR2
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-480-R-CNR2
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60W
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-480-R-CNR2
Related LinksPSAC60W-4, PSAC60W-480-R-CNR2 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-480-R-CNR2 Details Description
Related parts for PSAC60W-480-R-CNR2
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 10POS OR datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SINGLE-CHIP RF XCVR 48-LQFP datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC14B/AE14M/X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 32VC 8SOIC datasheet.pdf
RES 68 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf