Phihong USA PSAC60W-560-R-C5
PSAC60W-560-R-C5 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-560-R-C5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-560-R-C5.pdf
Availability of PSAC60W-560-R-C5
QUANTITY
PSAC60W-560-R-C5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-560-R-C5
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-560-R-C5
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-560-R-C5
Related LinksPSAC60W-, PSAC60W-560-R-C5 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-560-R-C5 Details Description
Related parts for PSAC60W-560-R-C5
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 25POS 2MM T/H datasheet.pdf