Phihong USA PSAC60W-560-R-CN1
PSAC60W-560-R-CN1 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-560-R-CN1
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-560-R-CN1.pdf
Availability of PSAC60W-560-R-CN1
QUANTITY
PSAC60W-560-R-CN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-560-R-CN1
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-560-R-CN1
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-560-R-CN1
Related LinksPSAC60W-, PSAC60W-560-R-CN1 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-560-R-CN1 Details Description
Related parts for PSAC60W-560-R-CN1
IC SYNC DOWN COUNTER 8STG 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.25A 95 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf