Phihong USA PSAC60W-560-R-CN2
PSAC60W-560-R-CN2 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-560-R-CN2
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-560-R-CN2.pdf
Availability of PSAC60W-560-R-CN2
QUANTITY
PSAC60W-560-R-CN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-560-R-CN2
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-560-R-CN2
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60W
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-560-R-CN2
Related LinksPSAC60W-, PSAC60W-560-R-CN2 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-560-R-CN2 Details Description
Related parts for PSAC60W-560-R-CN2
CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2400UF 500V RADIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF11 ACCESSORIES datasheet.pdf
5W5_FE_ANG_20 A_S4 POS A2, A3, A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 2MM datasheet.pdf