Phihong USA PSAC60W-560-R-CN3
PSAC60W-560-R-CN3 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-560-R-CN3
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-560-R-CN3.pdf
Availability of PSAC60W-560-R-CN3
QUANTITY
PSAC60W-560-R-CN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-560-R-CN3
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-560-R-CN3
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60W
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-560-R-CN3
Related LinksPSAC60W-, PSAC60W-560-R-CN3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-560-R-CN3 Details Description
Related parts for PSAC60W-560-R-CN3
CONN HEADER R/A 25POS T/H 15GOLD datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IONIZER BAR 1170MM LENGTH datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1627MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC WIRE datasheet.pdf