Phihong USA PSAC60W-560-R-CN3
PSAC60W-560-R-CN3 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-560-R-CN3
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-560-R-CN3.pdf
Availability of PSAC60W-560-R-CN3
QUANTITY
PSAC60W-560-R-CN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-560-R-CN3
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-560-R-CN3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60W
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-560-R-CN3
Related LinksPSAC60W-, PSAC60W-560-R-CN3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-560-R-CN3 Details Description
Related parts for PSAC60W-560-R-CN3
RES SMD 15.4KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CONN HEADR 70POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO215AA datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf