Phihong USA PSAC60W-560-R-CR2
PSAC60W-560-R-CR2 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-560-R-CR2
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-560-R-CR2.pdf
Availability of PSAC60W-560-R-CR2
QUANTITY
PSAC60W-560-R-CR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-560-R-CR2
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-560-R-CR2
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-560-R-CR2
Related LinksPSAC60W-, PSAC60W-560-R-CR2 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-560-R-CR2 Details Description
Related parts for PSAC60W-560-R-CR2
FERRITE CHIP 470 OHM 100MA 0603 datasheet.pdf
IC DESERIAL/DESCRMBLR VID 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V DO213AB datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
HDM 5EMPO140F155F T&G datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
FUSE 3A 600V AC C.S.A. FM1 CL 'C datasheet.pdf