Red Lion Controls PSC11004
PSC11004 picture photo
Mfg. Part Number
PSC11004
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL PROC ANALOG OUT 115/230V
Datasheet Download
PSC11004.pdf
Availability of PSC11004
QUANTITY
PSC11004 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSC11004
Internal Part NumberEIS-PSC11004
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesPSC
TypeProcess Controller
Input Range0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog (2), Option Cards Available
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.299" (7.60mm)
Voltage - Supply115/230VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSC11004
Related LinksPSC1, PSC11004 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
PSC11004 Details Description
Related parts for PSC11004
BACKSHELL DB15 METALIZED PLASTIC datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-TSSOP datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR PWM PROG 18SOIC datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 3POS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 63V 10% 2917 datasheet.pdf