Red Lion Controls PSC11004
PSC11004 picture photo
Mfg. Part Number
PSC11004
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL PROC ANALOG OUT 115/230V
Datasheet Download
PSC11004.pdf
Availability of PSC11004
QUANTITY
PSC11004 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSC11004
Internal Part NumberEIS-PSC11004
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesPSC
TypeProcess Controller
Input Range0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog (2), Option Cards Available
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.299" (7.60mm)
Voltage - Supply115/230VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSC11004
Related LinksPSC1, PSC11004 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
PSC11004 Details Description
Related parts for PSC11004
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET FOR EX-F72 datasheet.pdf
CAP MICA 10000PF 5% 4KV AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 5.15"LX3.42"W datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf